Дома Фудбал Германија Румениге призна: До вторник ќе се игра поради пари

Румениге призна: До вторник ќе се игра поради пари

Фудбалот запре во најголем дел од Европа, а кога се во прашање најсилните првенства во Европа се игра само во Германија и тоа само уште овој викенд. Паузата секаде ќе биде барем до почетокот на парил.

Карл Хајнц-Румениге сега јавно паризна дека се игра до вторник поради пари.

„На крај краишта, да до финансиите. Парите од продажбата на ТВ правата се големи. Ако тие бидат помали клубовите ќе имаат проблеми. Затоа мислиме дека е најдобро да натпреварите да се играат“, изјави еден од директорите на Баерн со напомена дека е добро и што луѓето кои се во изолација ќе имаат забава.

На Баерн му е откажан и натпреварот со Челзи во Лигата на шампионите.

„Откажан е и нашиот натпревар со Челзи. Фудбалскиот сојуз не извести дека после вторник сите натпревари ќе бидат одложени до 2. април“, потврди Румениге.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Бензема со дополнување на изјавата за Жиру: Видете, ако ме споредите со „стариот“ Роналдо тогаш ја сум картингот

„Не мешајте Формула 1 со картинг. Да, јас во таа приказна сум Формула 1“. На овој начин Бе…