Дома Македонски спорт На Пандев му „лежат“ Ерменците: Македонија во Ереван по плејоф за ЕП 2020!

На Пандев му „лежат“ Ерменците: Македонија во Ереван по плејоф за ЕП 2020!

0
macedonia

Репрезентацијата на Македонија денес со почеток од 18:00 часот го игра натпреварот против Ерменија во рамките од Лигата Нации во кој би можеле да го обезбедиме пласманот во плејофот за влез на ЕП 2020.

Момците на Ангеловски засега прикажуваат одлични настапи во новоформираното натпреварување и ја оправдуваат фавортиската улога.

Македонија во група со Гибралтар, Ерменија и Лихтенштајн е првопласирана со девет освоени бодови и гол разлика од осум постигнати и еден примен погодок, па така победа на денешниот натпревар ќе значи – плејоф за ЕП 2020.

Во овој момент сме во одлична форма и имаме низа од 10 натпревари без пораз и треба да се истакне дека тоа е најдолгата низа во нашата историја.
Против Ерменците сме одиграле седум натпревари и имаме позитивен меѓусебен скор од четири победи, еден пораз и две нерешени средби.


Следете го Sportski.mk и на


Македонската фудбалска икона Горан Пандев е најдобариот стрелец во меѓусебните натпревари со четири постигнати погодоци, од активните играчи погодок против Ерменија постигнал само Езџан Алиоски.

Натпреварот од квалификациите за СП 2006 на кој Пандев беше стрелец на два погодоци.

Од тој натпревар во денешната селекција на Македонија член е токму само нашиот капитен и веруваме дека со своето искуство одново ќе помогне во освојувањето на нови бодови.

Треба да се истакне и дека Пандев во досегашната Лига на Нации е вистински предводник на нашата репрезентација и игра одлично. Од осумте погодоци на Македонија Пандев учествуваше во пет (по два пати погодуваше и асистираше и изнуди еден пенал).

ДОСЕГАШНИ НАТПРЕВАРИ ПРОТИВ ЕРМЕНИЈА

1995 година: Ерменија – Македонија 2-2

1995 година: Македонија – Ерменија 1-2

2004 година: Македонија – Ерменија 3-0

2005 година: Ерменија – Македонија 1-2

2010 година: Македонија – Ерменија 2-2

2011 година: Ерменија – Македонија 4-1

2018 година: Македонија – Ерменија 2-0

Предлог типот за вечерашниот натпревар може да го прочитате на специјализираниот сајт за кладење – КЛАДЕЊЕ.МК

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Реал Мадрид се вклучи во трката за „бисерот“ на Рома

Откако Зинедин Зидан се врати на клупата на Реал Мадрид, медиумите пишуваат дека ќе направ…