Дома Фудбал Останато Динамо Загреб заминува од Максимир кој е „опасен по живот“

Динамо Загреб заминува од Максимир кој е „опасен по живот“

Динамо Загреб најевројатно нема да игра на својот матичен стадион „Максимир“ кој доби забрана за играње на европски натпревари.

Причина е неодамнешниот земјотрес во Загреб кој направи сериозни отштувања на стадионот и сега е „привремено неупотреблив“.

„За Максимир добие зелено светло за гледачи на трибините некој треба да потпише за тоа, да тврди дека се е во ред, но, со извинување, само луд човек би можел да потпише дека стадионот е сигурен“, пишуваат хрватските медиуми.

За две недели се очекува рестарт на хрватското првенство, а Динамо уште чека конечна пресуда за деталната градежна инспекција.

Аријан Адеми и неговите соиграчи ќе мораат европските натпревари да ги играат на друг стадион, а опциите се Сплит и Ријека во Хрватска или Марибор во Словенија.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Харгривс: Вернер ќе ја грее клупата во Ливерпул

Раководството на Ливерпул веќе подолго време работи на трансферот на напаѓачот на Лајпциг,…