Дома Фудбал Англија Англичаните стравуваат: Кејн се мачи со повреда пред Европското првенство

Англичаните стравуваат: Кејн се мачи со повреда пред Европското првенство

Напаѓачот на англиската репрезентација и Баерн Минхен Хари Кејн (30) мака мачи со повреда на грбот во пресрет на Европското првенство кое од 14. јуни до 14. јули ќе се одржи во Германија.

Кејн имаше проблеми со грбот и во пресрет на реваншот од полуфиналето на Лигата на шампионите против Реал Мадрид минатата недела, но го одигра тој натпревар со болки. Пробавме со инекции и терапија, но има грчеви, а состојбата по неколку дена тренирање со болки состојбата се влошила.


Мбапе со маска на победа против Холандија! ↓↓↓


„Воопшто не можеше да тренира“, изјави тренерот на Баерн, Томас Тухел пред натпреварот со Хофенхајм.

На ЕП Англија ќе игра во група со Словенија, Данска и Србија. Тренерот Герет Саутгејт во вторник ќе го именува својот прелиминарен состав за турнирот.

Кејн постигна 44 гола во сите натпреварувања во неговата прва сезона во германскиот клуб, вклучувајќи четири хет-трика во Бундеслигата. Со 62 постигнати гола Кејн е најдобар стрелец во историјата на англиската репрезентација.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Дерби на денот: Ќе се загинат ли „петлите“ меѓу „лалињата“?

Европското првенство е во полн ек, а денес се игра дербито во Групата Д помеѓу селекциите …