Дома Топ вести Алкантара само што се пензионираше веднаш добива понуда од европски гигант?

Алкантара само што се пензионираше веднаш добива понуда од европски гигант?

Tијаго Алкантара одлучи да се пензионира на само 33 години поради повредите кои го мачеа, но веднаш добил понуда да работи како тренер.

Бројни каталонски медиуми пренесуваат дека новиот тренер на Барселона, Ханси Флик го повикал Шпанецот и му предложил да биде негов помошник на клуплата. Тијаго помина осум години во „Ла Масија“, но во 2013 година одлучи да се пресели кај Пеп Гвардиола во Баерн Минхен.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Бројните повреди придонесоа да не го покаже својот потенцијал, па сега би можел рано да започне тренерска кариера.

Местото му е познато, а исто така со Ханси Флик имаше одлична соработка во сезоната 2019/2020, Тијаго во таа година беше МВП во финалето од Лигата на шампионите.

Една од причините што Флик го сака Тијаго е што го познава и германскиот јазик, но филозофијата на самиот клуб.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Голот на Јамал избран за најубав на ЕП 🎥

Ламин Јамал беше вистински хит на изминатото Европско првенство и со 16 години ги собори с…