Дома Фудбал Италија Роналдо вчера по втор пат во кариерата стигна до фантастично достигнување

Роналдо вчера по втор пат во кариерата стигна до фантастично достигнување

Кристиано Роналдо полека но сигурно започнува да доминира во Серија А.

Роналдо после вчерашниот натпревар против Фросиноне на своето конто има 24 голови (прв стрелец во Серија А) и осум асистенции (ја дели првата позиција со Сусо).

Против Фросиноне Роналдо втор во кариерата стигна до едно големо достигнување.

Имено, по втор пат во клупската кариера Роналдо успеа на три првенствени натпревари да забележи гол и асистенција.

Вчера Португалецот беше помеѓи најистакнатите фудбалери во победата од 3:0. Додека во 6-тата минута му асистираше на Дибала во 63-тата минута поентираше после асистенцијата од Марио Манџукиќ.

Овој натпревар за Роналдо беше трет во низа на која постигнува погодок и запишува асистенција.

Во натпреварот против Парма на 2-февруари се истакна со два гоа и асистенција. Неколку дена подоцна против Сасуоло на 10-ти февруари одново имаше две асистенции и погодок. Одличната форма ја потврди вчера против Фросиноне со по еден погодок и асистенција.

Идентичен подвиг – барем по еден гол и асистенција на три натпревари во активната кариера освен вчера Роналдо оствари само уште еднаш во кариерата.

Во 2014 година за Реал Мадрид во шпанското првенство постигнуваше голови и асистираше против Гранада (еден гол, две асистенции), Рајо Ваљекано (еден гол, две асистенции и Еибар (два погодоци, една асистенција).

Вкупно во сите натпреварувања во актуелната сезона Роналдо на 32 натпревари има 21 погодок и 12 асистенции.