Дома Фудбал Останато И 90% посед на топка и 21 шут на гол може да не се доволни за победа

И 90% посед на топка и 21 шут на гол може да не се доволни за победа

Навистина неверојатен резултат оствари фудбалската репрезентација на Косово до 17 години во квалификациите за Европското првенство против Холандија.

Косово успеа да извлече еден бод (1:1), но неверојатно е како стигнаа до него со оглед на шансите кои ги создадоа младите фудбалери на Холандија.

Поведе Холандија во 10-тата минута преку Мјилан Хименез. Изгледаше дека лесно ќе ја наполнат мрежата на Косово, но тоа не се случи.

Холандија имаше посед на топка од 90% и 21 шут на гол и тоа не беше доволно за нивни триумф поради голот кој на бизарен начин го прими нивниот голман во 69-тата минута.

Селекторот на Холандија, Миша Висер разбирливо беше разочаран.

„Промашивме се. Паркираа дупли автобус и тоа со деца од 16 години. Едноставно не ни беше денот денес“, изјави Висер.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Барселона следната сезона ќе игра во црни дресови (фото)

Специјализираниот сајт за фудбалски дресови „Footy Headlines“ тврди дека Барселона следнат…