Дома Македонски спорт Maкедонски голман пред трансфер во Сараево?

Maкедонски голман пред трансфер во Сараево?

Досегашниот голман на босанскиот фудбалски клуб Сараево, Мухамед Шахиновиќ дефинитивно ќе ја напушти екипата, а според тамошните медиуми веќе е пронајдена и замена.

Нов клуб на Сараево би требало да биде македонскиот репрезентативен Дејан Илиев, кој моментно е член на финскиот ХЈК.


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Од 2012 до 2022 година беше дел од англискиот гигант Арсенал, но не запиша ниту еден официјален настап за првиот тим, па играше на позајмица во Серед, Јагелонија, Шрезбери и Серед, а по разделбата со лондонскиот клуб се пресели во Тренчин.

Во 2022 година го имаше дебито за најдобрата македонска репрезентација во победата над Гибралтар (2:0).

Поради операцијата за санирање на оштетените тетива и лигаменти ги пропушти сите натпревари на ХЈК до крајот на сезоната. Инаку, ХЈК стана шампион на Финска за 2023.

Инаку Илиев доколку се пресели во редовите на Сараево нема да се смета како странец, туку како домашен фудбалер.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Проблем за Алегри: Јувентус без двајца важни фудбалери во дербито со Наполи

Викендов екипата на Јувентус славеше против Фросиноне, меѓутоа „старата дама“ се соочи и с…