Дома Македонски спорт Македонија во натпревар со три пенали ја победи Ерменија ?

Македонија во натпревар со три пенали ја победи Ерменија ?

Денес репрезнетацијата на Македонија го одигра натпреварот против Ерменија во рамките од новата сезона во Лигата на нации, во Ц лигата.

Нашата репрезентција одигра добар натпревар и заслужено победи со 2:0. Еден вид изненадување за Ерменците може беше тоа што селекторот Игор Ангеловски натпреварот го започна без Горан Пандев.

Уште во третата минута по една наша шанса во шеснаетникот Ерменците направија пенал над Елмас. Успешен реализатор на најстрогата казна беше Езгјан Алиоски. По постигнатиот гол Македонија продолжи да игра добро и да ја има топката во своите нозе, Ерменија најмногу се закануваше после корнери.

Во финишот од првиот дел повторно беше направен пенал над Елмас. Овој одговорноста ја превзема Илија Несторовски кој како и Алиоски ја затресе мрежата.

Вториот дел донесе мирна игра ние ја држевеме топката и не дозволувавме Ерменија да има поголеми шанси. Една таква имаа кон средината на второто полувреме. Пред самиот крај на Ерменија доби пенал кој беше трет наденешниот натпревар. Најстрогата казна во гол ја претвори Брсегјан.

Ова е добар старт на нашата селекција во оваа нова сезона во Лигата на Нации, а сега не очекува натпреварот на гости против Грузија за три дена.