Дома Останати Тенис Федерер нема да игра на Австралија Опен

Федерер нема да игра на Австралија Опен

Роџер Федерер нема да игра на Австралија Опен кој на програмата е од 17. до 30. јануари 2022 година.

Тренерот на Швајцарецот, Иван Љубичиќ потврди дека Федерер се уште не се опоравил од операцијата на коленото.

„Се уште е во процес на опоравување. Роџер сака да биде сигурен дека кога ќе игра ќе биде конкурент за освојување на турнирот, а тоа значи да биде 100% спремен. Тоа во овој момент не е случај“, изјави хрватскиот стратег.

Последниот натпревар Федерер го одигра уште во јули на Вимблдон кога беше поразен од Хуберт Хуркач во четвртфиналето.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Надал се помачи, но победи – на чекор сме од супер пресметката во четвртфиналето на Ролан Гарос

Како и што се очекува Рафаел Надал се пласираше во осминафиналето на Ролан Гарос откако по…