Дома Фудбал Останато Само еден капитен го избрал Модриќ за најдобар во гласањето на ФИФА

Само еден капитен го избрал Модриќ за најдобар во гласањето на ФИФА

Лука Модриќ на церемонијата на ФИФА заврши како четврти најдобар играч во светот, а него на врвот на својот листа го сместил само капитенот на Северна Кореја.

Хрватот беше избран и во најдобрите 11 за 2022 година во изборот на ФИФпро, меѓународното здружение на професионалните фудбалери. Тоа беше избор во кој гласаа претставници на медиумите, селектор и капитени национални репрезентации. Се избира од 27 номинирани, три голмани и по осум стопери, играчи за врска и напаѓачи.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


За најдобар Модриќ го избра само капитено на Северна Кореја и само од него доби пет бодови. Станува збор за 29-годишниот Кук Чол Јанг кој на второто место го ставил победникот Меси, додека на третото Ерлинг Халанд.

Јанг е стопер кој игра за севернокорејскиот Хваебул и за својата репрезентација одиграл 59 натпревари и постигнал пет голови.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Англичаните стравуваат: Кејн се мачи со повреда пред Европското првенство

Напаѓачот на англиската репрезентација и Баерн Минхен Хари Кејн (30) мака мачи со повреда …