Дома Фудбал Италија Дел Пиеро: Интер и Аталанта се сериозни кандидати за Скудетото

Дел Пиеро: Интер и Аталанта се сериозни кандидати за Скудетото

Jувентус вчера на два пати имаше негатива во дербито против Рома, сепак на крајот „старата дама“ и со играч помалку успеа да стигне до бод на „Олимпико“ (2:2).

Роналдо со двата гола спречи да видиме прв пораз на Андреа Пирло во тренерската кариера. Јувентус и по 9-те Скудета во низа и оваа е главен фаворит, но поголемиот дел од јавноста смета дека сезонава работите се променети, односно дека црно-белите ќе имаат многу поголема конкуренција.

Легендарната „10-ка“ на Јувентус Алесандро Дел Пиеро смета дека сериозни кандидати за „Скудетото“ покрај Јувентус ќе бидат Интер и Аталанта.

„За мене Интер и Аталанта се сериозни кандидати за Скудетото“, изјави Дел Пиеро па го образложи својот став.

„Аталанта игра добро неколку сезони наназад и веќе созреа доволно. Минатата сезона со ремито во Торино покажаа што можат. Лацио има квалитети, меѓутоа ќе им биде тешко сезонава затоа што ги чекаат натпревари и во ЛШ каде што не играле долго време. Интер секако е кандидат видовме какви пет замени направи Конте против Фиорентина, замените го решија натпреварот. Тоа значи дека имаат одлична клупа“, смета Дел Пиеро.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Тухел пред отказ, ПСЖ испрати понуда до Алегри

Поранешниот тренер на Милан и Јувентус, Масимилиано Алегри после една година одмор е спрем…