Дома Останати Авто Мото ВИДЕО: Хамилтон барем малку ја ублажи ситуацијата – му го нудеше трофејот на Ботас

ВИДЕО: Хамилтон барем малку ја ублажи ситуацијата – му го нудеше трофејот на Ботас

botas hamilton

Валтери Ботас беше човекот кој претрпе најголема жртва на вчерашната трка за Големата награда на Русија.

Ботас се наоѓаше пред победа, но во тие моменти тој од Мерцедес доби наредба да го пушти пред себе Луис Хамилтон кој со Себастијан Фетел од Ферари се бори за шампионска титула.

Финецот мораше да помири со таквата одлука и без борба му ја препушти првата позиција и победата на Хамилтон. По завршувањето на трката Хамилтон се обиде колку што може да ја поправи ситуацијата и додека беа на подиумот му го понуди трофејот за прво место. Сепак, Ботас не ја прифати размената.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Ѓоковиќ: Забрана за настап на УС Опен? Можеби е замешана политиката

Новак Ѓоковиќ повторно зборуваше чудните правила кои важат за влез во САД поради кои не мо…