Дома Фудбал Останато Анчелоти: Зидан ја промени мојата визија за фудбал

Анчелоти: Зидан ја промени мојата визија за фудбал

Искусниот италијански стратег, Карло Анчелоти призна дека Зинедин Зидан многи влијаел во неговото развитие во тренерската кариера.

Анчелоти како тренер на Јувентус имаше можност да работи со Зинедин Зидан и тврди дека Французинот ја променил неговата визија за фудбалот.

„Со Зидан се обидов да ја променам мојата идеја за фудбал. Тој беше првиот играч кој ми даде можност да ја променам формацијата и да играм на различен начин. Со Зидан првата година во Јуве играв 3-4-2-1 со Дел Пјеро и Инзаги напред, а Зизу позади нив. Втората година играв со четворица во одбраната, но напред исто со двајца напаѓачи и Зидан позади нив“.

„Зизу ја промени мојата визија за фудбал. Пртходно јас бев фокусиран само на 4-4-2, а после Зидан се променив бидејќи сакав да го поставам на најдобрата позиција за него, за да може да се чувствува конфорно на терен и да го дава најдоброто од себе“, открива Анчелоти.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Роналдо со новата фризура разбуди носталгија кај навивачите на Манчестер Јунајтед (ФОТО)

Кристиано Роналдо вчера на социјалните мрежи ја покажа неговата нова фризура. Португалецот…