Дома Фудбал Останато Oфицијално: Рафа Бенитез има нов клуб!

Oфицијално: Рафа Бенитез има нов клуб!

benitez

Рафа Бенитез пред неколку дена го напушти Њукасл, а подоцна и откри дека повеќе пати е изигран од страна на сопственикот Мајкл Ешли.

Поранешниот тренер на европските гиганти како Реал Мадрид, Наполи, Челзи, Интер и Ливерпул сепак, не остана долго време без ангажман.

Oна што вчера го најави шпанска „Марка“ утрово доби и официјална потврда – Рафа Бенитез е нов тренер на кинескиот Далијан Џифанг.

Бенитез така ќе го превземе богатиот клуб кој во своите редови има играчи како Јаник Караско и Марек Хамшик. Словакот веќе соработуваше со Бенитез во Наполи.

Во новиот клуб Бенитез ќе добива плата од 12 милиони фунти што е сума двојно поголема од она што го добиваше во Њукасл.

 

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Симеоне: Ако Реал добива повеќе пенали, тоа е затоа што повеќе напаѓа

Последните неколку денови во Шпанија повторно се разгоре “војната“ помеѓу Реал Мадрид и Ба…