Дома Македонски спорт Aдеми седми најдобар фудбалер во последните 50 години во Хрватска!

Aдеми седми најдобар фудбалер во последните 50 години во Хрватска!

Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми заврши како седми најдобар фудбалер во последните 50 години во хрватскиот фудбал. Гласањето кое го спроведе „Вечерњњи лист“ траеше скоро еден месец.

Адеми со Динамо сруши многу рекорди и долгогодишен капитен на овој убедливо ги помина првите две фази и в лезе во топ десет на последното гласање. Од читателите Адеми освои 8.8% од гласовите и беше четврти додека редакцијата на „Вечерњи лист“ го смести на 10-тото место, па така во вкупниот поредок се најде на седмата позиција.

Убедливо најдобар фудбалер во Хрватска во последните 50 години е Лука Модриќ, најдобриот светски фудбалер за 2018 година, втор е Давор Шукер, а трет Роберт Просинечки. Пред Адеми завршија и Зонимир Бобан, Марио Манџукиќ и Иван Ракитиќ.

Минатата недела Адеми истакна дека му претставува голема чест самата номинација меѓу 50-те најголеми фудбалери во Хрватска.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Нереди во Париз: Навивачи на Ливерпул без влезница се обидувале да влезат на стадионот! 🎥

Финалето од Лигата на шампионите помеѓу Ливерпул и Реал Мадрид не започна во 21 часот како…