Дома Топ вести 1-ви мај е ден на Меси! (ВИДЕО)

1-ви мај е ден на Меси! (ВИДЕО)

Барселона стигна на чекор од финалето во Лигата на шампионите победувајќи го Ливерпул на „Камп Ноу“ со 3:0.

Поведе Барселона со голот на Луис Суарез во половината од првото полувреме, но Ливерпул напаѓаше и напаѓаше. Сепак, „црвените“ не успеаа да го пронајдат патот до мрежата на Тер Штеген.

Дербија во Мадрид и Минхен: Последна шанса за Тен Хаг? ↓↓↓

Промашувањата на Ливерпул ги казни Меси. Прво со топка влезе во голот за 2:0, за потоа во 82-та минута да погоди за 3:0. И тоа на каков начин.

Меси перфектно изведе слободен удар и го погоди аголот од голот на Алисон, а воедно тоа беше негов 600-ти гол во дресот на Барселона во сите натпреварувања.

Интересно е што Меси токму на истиот датум како вчера (1-ви мај) во 2005 година го постигна неговиот прв гол во дресот на Барселона.

Пред 14 години Меси влезе како резерва против Албасете и постигна одличен гол во победата на Барса од 2:0.