Дома Останати Тенис Циципас го елиминираше Федерер за финале во Лондон

Циципас го елиминираше Федерер за финале во Лондон

Роџер Федерер доживеа пораз од 17 години помладиот ривал Стефанос Циципас во првото полуфинале на завршниот Мастер во Лондон. Гркот славеше со 6:3 и 6:4.

Иако легендарниот Швајцарец беше голем фаворит Циципас одигра одличен меч и заслужено после два сета помина понатаму. Во финалето Циципас ќе игра против подобриот од Доминик Тим и Александар Зверев.

Федерер е рекордер по бројот на титули во последниот турнир во годината, а до мечот за пласман дојде со победа над големиот ривал Новак Ѓоковиќ. Во тој меч Роџер блескаше, меѓутоа денес не беше на тоа ниво.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

РЕМЕК-ДЕЛО: Уметник со македонско потекло направи фантастичен портрет на Ѓоковиќ! (ФОТО+ВИДЕО)

Новак Ѓоковиќ го доби можеби најдобриот портерт – преку цел тениски терен! Уметникот со ма…