Дома Македонски спорт Се најде виновникот за лошата состојба на Арената – паразит ја јадел тревата!

Се најде виновникот за лошата состојба на Арената – паразит ја јадел тревата!

Пред две недели фудбалската репрезентација одигра натпревар против Италија, а натпреварот заврши без победник 1:1.

По натпреварот најмногу се зборуваше за лошиот терен, Италијанците тоа го потенцираа и како една од главните причини за резултатот.


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


Од Акционерското друштво за изградба и стопанисување со деловен простор за „360 степени“ велат дека паразит кој ја јадел тревата бил виновник за состојбата.

„Проблем од овој тип не беа регистрирани во претходниот период, односно пред натпреварот со Украина. Теренот на стадионот беше позитивно оценет од страна на УЕФА. По извесен период, кон крајот на јуни, констатирано е дека тревата е заболена од болеста ‘Питиум’ (растителен паразит)“. Од страна на нашите стручни служби веднаш беше пристапено кон третирање на болеста и ново просејување со семиња и прихрана. Квалитетот на теренот беше доведен до задоволително ниво, поради што УЕФА даде зелено светло за одржување на натпреварот со Италија“, изјави од АДИССДП.

Целата сторија на „360степени“ можете да ја прочитате – ТУКА.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Што гледаше Стојанов?! Како Македонија Ѓорче Петров тука не доби пенал против Гостивар?! 🎥

Во единствениот денешен натпревар во последното коло од ПМФЛ денес Гостивар славеше победа…