Дома Фудбал Италија Официјално: Стадионот на Наполи го промени името во „Диего Марадона“

Официјално: Стадионот на Наполи го промени името во „Диего Марадона“

Стадионот на Наполи „Сан Паоло“ од денес и официјално го промени името во „Диего Армандо Марадона“.

Ова денес го објави градоначалникот на Неапол, Луиџи де Магистрис после гласањето на советот на општината. Предлогот бил едногласно прифатен.

„Најголемиот фудбалер на сите времиња кој на Наполи му донесе слава и трофеи, кој играше во овој град 7 години, му одаваме чест со преименувањето на стадионот „Сан Паоло“ во „Диего Марадона“, стои во дел од соопштението на градот Неапол. 

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Вајналдум: Клубот треба да се огласи за мојот договор

Играчот на Ливерпул, Жоржињо Вајналдум е во центарот на вниманието поради неговата иднина …