Дома Фудбал Англија Ова е единствената причина поради која Тен Хаг ќе остане на клупата на Манчестер Јунајтед

Ова е единствената причина поради која Тен Хаг ќе остане на клупата на Манчестер Јунајтед

Сер Џим Ретклиф избираше меѓу Томас Тухел од една страна и Ерик тен Хаг од друга страна.

На крајот се донесе одлука Тен Хаг да остане на кормилото на Манчестер Јунајтед, иако првично бил резервна опција, а Тухел имал предност.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Сопственикот на Манчестер Јунајтед го сакал Тухел и вечерал со него во Монако, но зделката не се остварила.

Очигледно е дека Тухел имал своја цена под која не сакаше да оди, а имајќи предвид дека и Ретклиф има свои принципи и не сакаше нов силен финансиски удар (не само поради платата на Тухел, која би била многу повисока од на Тен Хаг, туку и поради обештетувањето на Тен Хаг, на кого би требало да му плати околу 7 милиони евра за остатокот од договорот), одлучено е Холанѓанецот да остане на клупата уште најмалку една сезона.

Така, Тухел со одбиена понуда е единствената причина за останување на Тен Хаг и Холанѓанецот ќе добие нова шанса за подобри резултати.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Крај на една ера: Данска остана без селектор

Каспер Хјулманд повеќе не е селектор на данската фудбалска репрезентација, откако поднесе …