Дома Фудбал Репрезентации Моќен Бразил: Изедначија рекорд на Франција од 1998 година

Моќен Бразил: Изедначија рекорд на Франција од 1998 година


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Бразил со победата од 1:0 над Швајцарија на едно коло пред крајот го обезбеди пласманот во нокаут фазата на Светското првенство во Катар. Херој беше Касемиро, кој ја погоди мрежата на Швајцарија во 83. минута од натпреварот.

Бразилците во првото коло ја совладаа Србија со 2:0 и со шест бода мирно го дочекуваат последниот натпревар против Камерун.

„Кариоките“ успеаа и да израмант рекорд од 1998 година. Според официјалната статистика Србија и Бразил во првите две кола не упатиле ниту еден удар во рамките од голот.го израмни рекордот што беше забележан само на Светското првенство во 1998 година.

Според официјалната статистика, Србија и Швајцарија на два натпревари не упатиле шут во рамките на голот на Бразил.

Србија и Швајцарија заедно имаа вкупно осум удари кон голот на Бразил, од кои ниту еден не одел во рамката од голот.

Ова се случило претходно само на Светското првенство во 1998 година кога Франција не дозволи шут кон својот гол во првите две кола од групната фаза.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Официјално: 37-годишник е нов селектор на Белгија!

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Фудбалскиот сојуз на…