Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Куман отворено ја критикуваше Барселона: За нивниот ризик ние ја плаќаме цената!

Куман отворено ја критикуваше Барселона: За нивниот ризик ние ја плаќаме цената!

Френки Де Јонг ќе го пропушти Европското првенство поради повреда, а за неговата ситуација селекторот на Холанѓаните, Роналд Куман ја обвини Барселона.

Де Јонг со истата повреда се мачи од 3. март и од тој период одигра три натпревари за Барселона.


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Последен пат на теренот беше во „Ел Класико“ на 21. март кога беше заменет на полувремето и од тој момент повеќе не се врати на терените.

„За жал нема да биде спремен за три недели. Френки има историја на оваа повреда и мораме да мислиме на неговото здравје. Клубот одлучи да ризикува и сега ова е цената која ние мораме да ја платиме“, изјави Куман кој во минатото беше и тренер и фудбалер на Барселона.

Холандија на Европското првенство ќе игра во група со Австрија, Франција и Полска. Ќе потсетиме, турнирот на најдобрите европски селекции започнува во петок со натпреварот помеѓу домаќинот Германија и Шкотска.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Реал експресно најде замена, во Мадрид доаѓа најталентираниот дефанзивец во Европа

Примарна трансфер цел на Реал Мадрид ова лето ќе биде централниот дефанзивец на француски …