Дома Фудбал Германија Крај на шпекулациите, Нкунку потпиша

Крај на шпекулациите, Нкунку потпиша

Францускиот репрезентативец Кристофер Нкунку стави потпис на нов договор со Лајпциг и се обврза на верност до 2026 година.

Нкунку одигра фантастична сезона и беше избран за најдобар фудбалер во Бундеслигата, па беше мета на многу европски гиганти.

Манчестер Јунајтед, Реал Мадрид, Челзи, Арсенал и Милан покажуваа сериозен интерес, но Нкунку сепак реши да остане во Лајпциг.

Германскиот клуб успеа да го убеди Французинот да стави потпис до 2026 година со двојно зголемување на платата, но Нкунку инсистираше во договорот да има откупна клаузула.

Медиумите откриваат дека од следното лето Нкунку во договорот ќе има откупна клаузула и ќе може да замине за 60 милиони евра.

Нкунку е дете на ПСЖ, а оваа сезона блесна во Лајпциг каде постигна 35 гола и 19 асистенции.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Бразилски новинар го критикуваше Жесус: Португеса е поголем клуб од Арсенал!

Бразилскиот напаѓач Габриел Жесус пред неколку дена официјално беше претставен како ново з…