Дома Фудбал Италија Имобиле ја доби „Златната топка“

Имобиле ја доби „Златната топка“

Напаѓачот на Лацио, Чиро Имобиле денес и официјално стана најдобар голгетер во Европа за оваа сезона.

Италијанецот ја доби „Златната топка“, откако стана јасно дека неговиот најблизок конкурент, Кристиано Роналдо, не е повикан  за последниот меч од Серија А.

Имобиле до овој момент има постигнато 35, еден повеќе од Левандовски кој за Баерн постигна 34 гола. Кристиано Роналдо пак остана на 31 постигнат гол.

Имобиле во последното коло може да го подобри рекордот на Игуаин за најмногу постигнати голови во Серија А во една сезона (36).

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Aгуеро по трансферот во Барселона си купи ново „Ферари“ 📸

Искусниот аргентински напаѓач Серхио Агуеро стана нов член на Барселона и веднаш реши да с…