Дома Фудбал Лига на шампиони Добра вест од УЕФА: Македонските клубови ќе играат европски квалификации!

Добра вест од УЕФА: Македонските клубови ќе играат европски квалификации!

Имаше предлози, но УЕФА одби да го менува системот на квалификации за Лигата на шампионите.

Британски „Тајмс“ вчера објави дека УЕФА би можела да ги скрати или целосно да ги укине квалификациите за Лигата на шампионите.

За среќа на македонските клубови тоа нема да биде случај. УЕФА ќе го задржи постоечкиот систем, па сите клубови и од нашата земја кои оствариле пласман во квалификавиите ќе одиграа европски натпревари.

„УЕФА никогаш не разгледувала можност да ги оневозможи националните шампиони да се обидат да се квалификуваат во Лигата на шампионите. До денес не се развиени посебни можности за промена на форматот на квалификациите за европските натпреварувања“, јасно се наведува во дел од соопштението од УЕФА.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Играчот за кого Роналдо рече дека е подобар од него: Славата го уништи, кокаинот го однесе во затвор

Го споредуваа со Фиго, требаше да биде дел од новата генерација на Португалија предводена …