Дома Фудбал Англија Англичаните укинаа едно правило и ги израдуваа сите клубови

Англичаните укинаа едно правило и ги израдуваа сите клубови

ФА Купот е натпреварувањето со најдолга традиција во Англија.

Ова натпреварување се игра веќе 153 години, од 19 век и назад во 1871 година, а сега е укинато едно од правилата кое не им се допаѓаше веројатно на сите клубови.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Имено, Фудбалската асоцијација на Англија и Премиер лигата се договориле да нема повторени натпревари како што досега беше случај ако екипите ремизираат.

Ова правило требаше да остане на сила барем во првите три кола, додека во натпреварувањето не влезат членовите на Премиер лигата и првенството, но беше одлучено да важи од самиот старт.

На овој начин ќе се намали бројот на на натпревари што е на задоволство на екипите поради густиот распоред.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Англичаните стравуваат: Кејн се мачи со повреда пред Европското првенство

Напаѓачот на англиската репрезентација и Баерн Минхен Хари Кејн (30) мака мачи со повреда …