Дома Македонски спорт Мак ракомет „Бомба“ од Автокоманда: Хорват го засили Металург

„Бомба“ од Автокоманда: Хорват го засили Металург

Големо засилување за Металург, легендарниот хрватски репрезентативец и капитен на Загреб, Златко Хорват потпиша за тимот од Автокоманда.

Хорват после цели 18 години реши да го напушти Загреб и ја прифати понудата од македонскиот клуб.

Се работи за легенда на хрватскиот ракомет, а со репрезентацијата на Хрватска има медали од Олимписките игри во Лондон 2012, од Светските и Европските првенства.

Хорват веќе даде интервју за мекдонските медиуми и истакна дека е среќен што доаѓа во Македонија и ќе се обиде да го врати Металург каде што му е местото.

Металург гради амбициозен тим и претходно се засили со Никола Потиќ, Момир Рниќ и Бранко Канкараш.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Македонија не доби вајлд-карта, ракометарите останаа без Светско првенство

Светската ракометната федерација (ИХФ) ги додели двете вајлд карти за Светското првенство …