Дома Останати Тенис Алкараз не крие: Сакам да го симнам Ѓоковиќ од врвот!

Алкараз не крие: Сакам да го симнам Ѓоковиќ од врвот!

Новак Ѓоковиќ ја освои титулата на Ју-Ес Опен и така стигна до 24 гренслем-титули во кариерата, а исто така е на првата позиција на АТП-листата пред најголемиот ривал во моментов, Карлос Алкараз.

Шпанецот има уште два месеци за да го урне Ѓоковиќ од тронот пред крајот на сезоната, но разликата во моментов изнесува повеќе од 3.000 бодови.


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


Ѓоковиќ брани многу бодови до крајот на годината затоа што играше повеќе, додека Алкараз речиси и да не брани бодови.

„Се разбира дека сакам да го симнам Ѓоковиќ од врвот. Во моментов Новак е прв, но јас сум мотивиран да го преминам на ранг-листата.

Постојано мислам на Ѓоковиќ, имам цел и сакам да го надминам“, кажа Алкараз.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Големо интервју на Ѓоковиќ: Го имав скоро целиот свет против себе, некогаш се срама од она што го правам на теренот

Новак Ѓоковиќ даде големо интервју за американскиот „CBS“ во кое зборуваше на повеќе теми.…