Дома Топ вести Алаба се сели во Серија А: Бира меѓу Милано и Торино

Алаба се сели во Серија А: Бира меѓу Милано и Торино

Иднината на Давид Алаба во Баерн Минхен е несигурна бидејќи договорот на играчот ситекува во 2021 година.

Алаба влезе во последната година од договорот, а се уште нема најави за негово продолжување, па би можел да ја промени средината ова лето.

Баерн не сака да го загуби 27-годишниот Австриец како слободен агент, па затоа сака да го продаде ова лето.

Интерес за Алаба покажуваа Реал Мадрид и Барселона, но германските медиуми тврдат дека сега во трката за неговиот потпис се приклучиле Интер и Јувентус.

Интересот на италијанските клубови е најконкретен и тие веќе стапиле во контакт со неговиот агент, а со оглед дека имаат одлични односи со Баерн се очекува брзо да стигнат до договор.

Алаба е заинтересиран за преселба во Италија, па Сари и Конте ќе водат голема битка за неговиот потпис.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Јувентус ја постави цената за Дибала

Торински Јувентус очигледно одлучил да направи големи промени во текот на летото. Откако у…