Дома Фудбал Италија Јувентус пораз како од Наполи вчера немаше 30 години!

Јувентус пораз како од Наполи вчера немаше 30 години!


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Наполи вчера забележа убедлива победа против Јувентус во дербито од Серија А со 5:1, а таков пораз „старата дама“ не памети три децении.

Јувентус пред вчерашниот натпревар беше во серија од осум победи без примен гол. До натпреварот со Наполи тимот на Алегри прими само седум гола, но Наполитанците вчера одиграа фантастично и ја наполнија мрежата на Шчесни.

Каков подвиг направи Наполи доволно зборува тоа што во Серија А Јувентус последен пат примил пет гола во мај 1993 година што е скоро 30 години.

Интересно е што Наполи вторпат во историјата му дава пет гола на Јувентус, претходно тоа беше случај во 1988 година.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Фирмињо блиску до нов договор со Ливерпул

Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓ Напаѓачот на Ливерпул, Роберто Фирмињо е бли…