Дома Останати Авто Мото Човекот кој има пристап до Шумахер: Време е да го пуштиме да живее во мир…

Човекот кој има пристап до Шумахер: Време е да го пуштиме да живее во мир…

0
shumaher tod

Жан Тод (72) е еден од ретките кој има пристап до Михаел Шумахер, а не е ниту член на поширокото семејство. Французинот е поранешен шеф на Шумахер во Ферари и поранешен прв човек на Меѓународната автомобилистичка федерација.

Тој редовно го посетува, Михаел кој настрада во 2013 година и од тој момент за неговата здравствена состојба се знае многу малку.
Поранешниот светски шампион во Формула 1 со месеци беше во кома, а потоа од болницата беше пренесен во неговиот дом, далеку од очите на јавноста.

Неговата сопруга не сака да открива информации за состојбата, па се појавуваат и вести кои не се вистинити. Никој освен неговите најблиски и Жан Тод не знае во каква состојба е легендарниот возач.

Последен кој јавно проговори е токму Тод за аргентинскиот „Ла Национал“, а неговите зборови не звучат ниту малку оптимистички.


Следете го Sportski.mk и на


„Време е да го пуштиме Михаел да живее во мир“, одговорил Тод на прашањето за состојбата на Михаел.

Потоа напомена и дека му е мило што има пристап до Михаел, како и дека здравјето на возачот е приватна работа.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Американците во чудо: Како може Дончиќ да има повеќе гласови од Стеф Кари за Ол Стар?

Словенското чудо Лука Дончиќ е трет по бројот на гласови за „Ол Стар“ веднаш позади Леброн…