Дома Фудбал Англија Челзи потпиша договор со „Најк“ тежок скоро една милијарда евра!

Челзи потпиша договор со „Најк“ тежок скоро една милијарда евра!


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓Фудбалерите на Челзи од наредната сезона ќе играат во опремата на американскиот производител „Најк“, откако двете страно договорија 15-годишна соработка според која лондонскиот тим ќе добие 900 милиони фунти.

Челзи реши да ја раскине соработката со „Адидас“ и на германскиот производител да му плати 40 милиони фунти, бидејќи еднострано го раскинува договорот.

Клубот од „Стенфорд Бриџ“, реши да ја раскине соработката со „Адидас“, бидејќи Манчестер Јунајтед од оваа компанија добива годишно 75 милиони фунти, што е двојно повеќе од она што според договорот го добива Челзи.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Роналдо: Во Манчестер поминував низ лош период, но дознав кои ми се вистинските пријатели

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓ Суперѕвездата на Португалија…