Дома Фудбал Англија Халанд потпиша историски договор со „Најк“

Халанд потпиша историски договор со „Најк“

Ѕвездата на Манчестер Сити, Ерлинг Халанд стави потпис на нов договор за спонзорство со компанијата „Најк“. 

Според медиумите, договорот на Норвежанецот со американската компанија ќе изнесува 23 милиони евра годишно, што го прави неговиот договор втор најскап во историјата на фудбалот по договорот на Нејмар со „Пума“ за 26 милиони евра.


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Договорот е со траење на десет години „Најк“ ќе сака Халанд да биде наследник на Бразилецот Роналдо и да биде препознатлив знак на оваа компанија.

„Невидениот подем на Халанд во европскиот фудбал, во комбинација со неверојатна рекордна бројка на голови, го зацврстува неговиот белег врз иднината на спортот“, се вели во соопштението на американскиот бренд.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Пиоли: Одиме да ја освоиме Лига Европа

Тренерот на Милан, Стефано Пиоли, вели дека неговите играчи и натаму се во трка да го осво…