Дома Ставови ФОТО РЕПОРТАЖА: Ел Класико, искуство што нема да се заборави!

ФОТО РЕПОРТАЖА: Ел Класико, искуство што нема да се заборави!

Откако ја објавивме нашата репортажа за Барселона (кој не видел клик овде) ни пишаа од Фан клубот на Реал Мадрид со молба да го објавиме и нивното искуство и тоа за Ел Класико. Храбро и мошне убаво од нивна страна ако се има предвид големиот пораз од 0:4 🙂 , а ние со задоволство ќе им излеземе во пресрет, да ви пренесеме како го доживеале сето тоа. Бујрум нивниот ’исповед’.

Пишува: Борис Тасевски


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Велат дека тоа е најголемиот натпревар во светот на фудбалот. Најголемиот спектакл на денешницата, судирот на двете најмоќни империи, на Реал Мадрид и Барселона, два фудбалски гиганти кои оправдано се сметаат за најпопуларни спортски колективи на современото време. Ние сакавме да го доживееме тоа искуство, да бидеме дел од Класико. И успеавме во тоа. Петмина фанови на Реал Мадрид, од официјалната Пења на Реал Мадрид во Македонија, Пења Мадридиста де Македонија, бевме дел од Класико кое се играше на Сантиаго Бернабеу на 21 ноември. Неверојатно доживување и покрај тоа што нашата екипа беше убедливо поразена и останавме со лоши спомени од натпреварот.

02.12klasiko2
Мадрид како град е голем предизвик самиот по себе. Толку сличен со Барселона, другиот бисер на шпанската архитектура, а толку различен во многу сегменти. Ја имавме посетено Барселона претходно, а сега за првпат отпатувавме во Мадрид на едно Класико. За првпат откако е формирана Пења Мадридиста де Македонија, имавме организирана група на членови кои отпатуваа на едно Класико на Бернабеу. Се формиравме како официјално здружение во септември 2014-тата година, а за помалку од година и половина веќе имаме неколку успешни проекти зад нас. Огромната организација за Софија и мечот со Лудогорец, каде што присуствувавме со 180 официјални членови, патувања во Гелзенкирхен, Базел, Малме, Париз…

12313533_10153492494288612_9068525350056827732_n
02.12klasiko3
Сепак, Класико годинава е врвот, едно прекрасно финале на изминатите година и половина успешна работа. Тргнавме од аеродромот во Скопје, преку Рим, затоа што нема директни летови за Мадрид, на 20 ноември, еден ден пред натпреварот. Пристигнавме во Мадрид во раните утрински часови во петокот. И веднаш без размислување се упативме кон Бернабеу. Таму ги подигнавме картите за натпреварот, директно од канцелариите на Бернабеу, што само по себе беше едно неверојатно искуство. Интересно е како се тоа изгледа сосема различно кога го гледате одблизу. Канцелариите на Бернабеу се нешто сосема природно, обично, со луѓе кои работат на ист принцип како во традиционалните канцеларии, оние кај нас.

02.12klasiko4
02.12klasiko5
02.12klasiko6
По првичниот стоп на Бернабеу и нашата прва успешна мисија, се упативме кон центарот на градот и нашето сместување. Бевме сместени на Гран Виа, главната улица во Мадрид, сместена во строгиот центар на градот. Центарот на градот и Гран Виа е спој на традиционалната и модерната култура, со многу барокни и ренесансни згради, но и со шмек на модерната историја и висококатниците градени од Флорентино Перез и неговите градежни компании.

12345680_10153492494043612_7898013980992776884_n
02.12klasiko7

02.12klasiko8

02.12klasiko9

02.12klasiko10
Во текот на првиот ден и вечерта имавме можност да прошетаме низ центарот на градот и да видиме неколку важни белези на градот, како плоштадот Сол, кој се смета за средишна точка на Мадрид, но и на цела Шпанија, Плаза Мајор, најголемиот плоштад во Мадрид, сличен на Сан Марко во Венеција, Плаза де Сибелес, местото каде што навивачите на Реал Мадрид ги прославуваат титулите, Општината на Мадрид, како и живописната улица Гран Виа, исполнета со прекрасна архитектура и многу барови, ресторани, шопинг центри…

02.12klasiko11
Вториот ден од нашите пет предвидени денови во Мадрид беше резервиран за Класико. Иако натпреварот се играше во 18 часот попладне, ние уште околу 14 часот се упативме кон Бернабеу. Претходно, го посетивме паркот Ретиро, најубавиот градски Парк во Мадрид заедно со поголемиот Каса де Кампо.

02.12klasiko12

02.12klasiko13

02.12klasiko14

02.12klasiko15
Ретиро е едно многу пријатно и убаво место за реалаксација, прошетка и полнење на батериите. Таму може да забележите деца од најмала возраст се до пензионери и многубројни туристи кои дошле на поминување. Во Ретиро, кое е едно огромно зелено пространство, се наоѓаат повеќе атракции, како вештачкото езерце на кое што може да изнајмите кајче и да пловите, прекрасниот Паласио де Кристал, фонтани и споменици, улични волшебници и музичари. Музеите Реина де Софиа и Прадо, најпознатите музеи во Мадрид, се наоѓаат веднаш до Паркот, а на влез од Ретиро се наоѓа Пуерта де Алкала, портата на градот.

02.12klasiko16

02.12klasiko17
Сантиаго Бернабеу, Класико. Неверојатно доживување кое не може да се опише со зборови. Повеќе од 50.000 фанови надвор пред стадионот го чекаат тимскиот автобус и ги поздравуваат играчите пред влезот во стадионот. На самиот натпревар, атмосфера како и секогаш во стилот на Мадрид, со бел мозаик. Контролите беа крајно засилени, поради претходните напади во Париз. Самиот натпревар беше вистинска сензација. Неверојатно е чувството да се гледаат во живо најголемите звезди на денешницата на едно место – Роналдо, Меси, Суарез, Бејл, Бензема, Нејмар, Иниеста, Хамес, Серхио Рамос, Дани Алвес, Лука Модриќ….

02.12klasiko18

02.12klasiko19
02.12klasiko20
02.12klasiko21
Барселона беше доминантна во текот на целиот натпревар и заслужено славеше убедлива победа со 0-4. Ние останавме со многу неодговорени прашања од играчите на Реал Мадрид, поради што имаме обврска одново да дојдеме на некое наредно Класико и да гледаме подобар фудбал од домашната екипа.

02.12klasiko22

02.12klasiko23
Следните денови после Класико ги искористивме за убаво запознавање со Мадрид и сите негови знаменитости. Во недела одевме на Bernabeu Tour, посета на музејот на Реал Мадрид. Бесценето е да се видат 10-те титули од Лигата на Шампионите, трофејот за најдобар клуб во 20-тиот век или Златните Топки на Зидан, Роналдо Феноменот, Фиго……
02.12klasiko24

02.12klasiko25

02.12klasiko26

02.12klasiko27

02.12klasiko28

02.12klasiko29

02.12klasiko30

02.12klasiko31

02.12klasiko32

02.12klasiko33

02.12klasiko34

02.12klasiko35

Ја видовме Кралската Палата, домот на Кралската Фамилија, плоштадот на Изабел Втора, Паркот Плаза де Ориенте, Катедралата Алмудена, Плаза де Еспања, Плаза де Кастиља, Куатро Торес, или четирите кули на Флорентино Перез, сместени во бизнис квартот во Мадрид. Имавме доволно време за да уживаме во познатата шпанска кујна, да ги посетиме некои од најдобрите ресторани и барови во Мадрид, да ја осознаеме културата на Мадрид и да го почувствуваме шпанскиот начин на живот.
02.12klasiko36

02.12klasiko37

02.12klasiko38

02.12klasiko39

02.12klasiko40

12345508_10153492492708612_1905076287229724791_n

Мадрид е уште поубав ноќе од дење, кога улиците се раздвижуваат уште повеќе, се палат светлата на Гран Виа, се собираат луѓе на Пуерта де Сол, разигруваат баровите и дискотеките.
02.12klasiko41

02.12klasiko42

02.12klasiko43

02.12klasiko44

За време на нашиот престој не дочека блага и умерена клима, со многу сонце, иако со малку пониски температури за Мадрид од вообичаените за овој период. Цените во Мадрид се слични како и оние во нашата земја. Кафето се движи од 1 ипол евро до 3 во баровите и кафулињата. Пивото од половина евро во маркетите до 3-4 евра во дискотеките. За доручек во некоја од уличките близу центарот ќе платите 2 до 5 евра, а за вечера брза храна 5 до 10 евра. Вечерата во ресторан ќе ве чини од 10 до 15 евра, а има избор на многу различни кујни и култури. Исклучително поволни се цените на облеката, во Мадрид се сместени седиштата на повеќе познати марки, па доста цени се и значително пониски од оние во нашето опкружување.
02.12klasiko45

02.12klasiko46

02.12klasiko47

За крај би кажал дека Ел Класико и посетата на Мадрид беше едно незаборавно искуство за сите нас. За сите ова беше прво Класико, но после се она што го видовме во Мадрид, сигурно не и последно. Останавме заљубени во градот, а иако поминавме доста знаменитости во градот, сепак ни остана уште добар дел за посета за нашата следна средба. Во меѓувреме продолжување да функционираме како пења на Реал Мадрид во Македонија и редовно сме присутни на натпреварите на екипата. Со планови за помасовна посета на Мадрид за нашите членови напролет. На сите кои се размислуваат за нешто слично, топло им го препорачувам Мадрид.

02.12klasiko48

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ставови

Проверете

Како да изберете добри онлајн обложувалници во Македонија?

Обложувањето има повеќедецениска историја во Македонија, но благодарение на интернетот, ов…