Дома Фудбал Останато ФИФА одобри: Ќе се игра натпревар на над 4.000 метри надморска височина!

ФИФА одобри: Ќе се игра натпревар на над 4.000 метри надморска височина!

Во договор со ФИФА Јужноамериканската фудбалска федерација одобри играње натпревар во боливискиот град Ел Алто кој се наоѓа на надморска височина од 4.083 метри.

Стадионот е на височина на скоро еднаква со највисокиот врв во Европа, а силите ќе ги одмерат Ојвес Реди и перуанскиот Спортинг Кристал.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Претставниците на КОНМЕБОЛ во понеделникот го прегледаа стадионот „Вила Ингенио“ отворен во 2017 година кој има капацитет од 25.000 луѓе пред да дадат зелено светсло за пресметката Копа Либератодрес, натпреварување како европската Лига на нашампиони.

Играње фудбал на ваква височина може да биде проблематично за фудбалерите, посебно за гостинските кои не се навикнати на условите. Воздухот е далеку поредок, па и трчањето во полн ритам носи поголем замор.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Јувентус, Интер и Манчестер Јунајтед го сакаат Начо

Дефанзивецот на Реал Мадрид, Начо на лето како слободен агент ќе го напушти клубот, а неко…