Дома Фудбал Англија Финансиската моќ на англиските клубови: Само Челзи во Европа потрошил повеќе од Нотингем

Финансиската моќ на англиските клубови: Само Челзи во Европа потрошил повеќе од Нотингем

Нотингем Форест, повратникот во Премиер лигата попладнево го потврди трансферот на Морган Гибс Вајт од Вулверхемптон за 42.5 милиони фунти, што е рекордно засилување за овој клуб.

Адријано Галијани кој денес работи во италијанската Монца која се избори за промоција во Серија А неодамна се пожали на ситуацијата со англиските и италијанските клубови.

Дефинитивно англиските клубови трошат повеќе од останатите, посебно кога се споредуваат оние „помалите“. Меѓутоа тие „помали“ англиски клубови можат со сумите на трансфер пазарот да конкурираат и со останатите европски гиганти.

Вајт е 16-тото засилување за Нотингем со што клубот на засилувања летово потроши 150 милиони евра. Со таа сума тие се на второто место во Европа по потрошените пари на засилувања, прв е Челзи, а зад нив се наоѓа Барселона.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Претседателот на Интер лут на тренерот Инзаги

Притисокот врз тренерот на Интер, Симоне Инзаги се повеќе се зголемува после серијата на л…