Дома Фудбал Останато УЕФА со специјална награда за Кјаер и данските лекари

УЕФА со специјална награда за Кјаер и данските лекари

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) ќе им дондели претседателски медал на Симон Кјаер и данските лекари кои му го спасија животот на Кристиан Ериксен.

Ериксен колабираше на мечот од ЕП, а Кјаер со својата реакција, како и лекарскиот тим му го спасија животот на фудбалерот.


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Кјаер доби пофалби за своите „исклучителни лидерски квалитети“ во тој момент, кога првиот се обиде да го врати Ериксен во живот со масажа, а потоа им нареди на играчите да го заштитат Ериксен од медиумите и отиде кај партнерката на фудбалерот.

„Оваа година, претседателската награда го надминува фудбалот. Како важен и постојан потсетик колку е драгоцен животот и колку работите треба да се гледаат со перспектива. Во исто време сакам да му посакам многу здравје на Кристијан Ериксен и неговото семејство“, изјави претседателот на УЕФА, Александер Чеферин.

Награда добија и Могенс Кројцфелд (главен лекар), Фредерик Фленстед (дежурен лекар на стадионот), Андерс Босен (лекар на теренот), Петер Ерсгард (болничар), потоа дежурните лекари од УЕФА на стадионот во Копенхаген Јенс Клајнефелд и Валентин Великов како и лекарскиот тим на данската репрезентација Мортен Скјолдагер и Мортен Босен.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Нов обложувачки скандал: Пакета обвинет дека намерно добивал картони

Фудбалската асоцијација на Англија го обвини играчот од средниот ред на Вест Хем, Лукас Па…