Дома Останати Тенис Тинејџерски сензации на УС Опен: Ако Алкараз пишува историја кај мажите, Лејла Фернандез гази кај жените!

Тинејџерски сензации на УС Опен: Ако Алкараз пишува историја кај мажите, Лејла Фернандез гази кај жените!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓18-годишниот Карлос Алкараз кај мажите стана најмладиот четвртфиналист во историјата на УС Опен, но сензација има и во женска конкуренција.

Неговата врсничка Лејла Фернандез продолжи со победите откако ја совлада и Анжелик Кербер со 2:1 во сетови. На еден ден пред својот 19. роденден Канаѓанката одигра фантастичен меч и со пресврт ја доби Кербер. Претходно ја победи Наоми Осака.

За место во полуфиналето Фернандез ќе игра против петтата носителка на турнирот, Елина Свитолина.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Манчестер Сити може да виде исфрлен во четврта лига

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Премиер лигата го об…