Дома Останати Авто Мото Се враќа Формула 1: Потврдени датумите на осум трки!

Се враќа Формула 1: Потврдени датумите на осум трки!

Новата сезона во Формула 1 требаше да започне на 16. март, но беше одложена поради коронавирусот.

Новонастанатата ситуација во светот направи огромни проблеми на организаторите, а неколку трки беа целосно откажани за оваа сезона.

Меѓутоа, љубителите на Формула 1 можат да бидат задоволни бидејќи сезоната ќе продолжи, но се уште нема точни информации колку трки ќе бидат извозени до крајот.

Формула 1 утрово ги воодушеви фановите со информацијата дека сезоната ќе продолжи на 5. јули со трката за Големата награда на Австрија. Дополнително беше потврден и календарот за осум трки од кои по две ќе бидат одржани во Австрија и Велика Британија.

Веќе познато е дека сите трки ќе се возат пред празни трибини.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Стигна потврда: Фернандо Алонсо се враќа во Формула 1!

Фернандо Алонсо се враќа во Формула 1 и ќе вози за Рено во 2021 година. 38 годишниот Алонс…