Дома Останати Тенис Сензација во женскиот тенис: Тинејџерка го освои Индијан Велс!

Сензација во женскиот тенис: Тинејџерка го освои Индијан Велс!

Ако победата на Тим во машкото финале на Индијан Велс против Федерер, тогаш она што се случи во женска конкуренција е вистинска сензација.

Канадската тинејџерка која има само 18 години, Бјанка Андреску ја победи осморангираната Анџелик Кребер и го освои турнирот во Индијан Велс.

Андреску славеше со 2:1 во сетови (6:4, 3:6, 6:4) и после Свитолина и Мугуруза победи уште една од тенисерките кои се наоѓаат во врвот на ВТА листата.

Мечот се играше два часа и 20 минути, а младата Андреску низ солзи го прослави најголемиот успех во нејзината кариера.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Надал се помачи, но победи – на чекор сме од супер пресметката во четвртфиналето на Ролан Гарос

Како и што се очекува Рафаел Надал се пласираше во осминафиналето на Ролан Гарос откако по…