Дома Фудбал Останато Пеле во тешка состојба, неговото тело повеќе не реагира на хемотерапијата

Пеле во тешка состојба, неговото тело повеќе не реагира на хемотерапијата


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Легендарниот фудбалер, Пеле се наоѓа во тешка состојба и во Бразил се плашат дека ова се последните денови од неговиот живот.

Тамошните медиуми пренесуваат дека неговото тело повеќе не реагира на хемотерапијата, па лекувањето е запрено. Во моментов Пеле добива само медикаментозна терапија против болки.

Сега е преместен на палијативна нега и нема да биде подложен на инвазивни тестови или третмани. Палијативната нега е наменета за пациенти со потенцијално опасни по живот болести или состојби.

Пеле во четвртокот преку социјалните мрежи им заблагодари на навивачите ширум светот за пораките со поддршка за брзо оздравување.

На трикратниот светски првак со репрезентацијата на Бразил во септември лани му беше дијагностициран рак.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Официјално: 37-годишник е нов селектор на Белгија!

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Фудбалскиот сојуз на…