Дома Фудбал Италија Официјално: Јувентус казнет со 10 бода!

Официјално: Јувентус казнет со 10 бода!


Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓Јувентус ја слушна долгоочекуваната пресуда, Федералниот апелационен суд на Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ) му изрече казна од 10 бода.

Казната од 10 бода важи за оваа сезона, па Јувентус најверојатно ќе остане без Лига на шампиони.

Обвинителот од Фудбалската федерација на Италија, Џузепе Чине побара казна од 11 бодови. Судот го прогласи Јувентус за виновен за вештачко надувување на трансфер сумите и му додели казна од 10 бода.

Јувентус падна на седмото место со 59 бода, па доколку вечерва го победи Емполи, следното коло ќе игра директен дуел со Милан за 4-то место.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Челзи почна преговори за Нејмар

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓ Раководството на Челзи веќе остварило првичен конта…