Дома Фудбал Италија Официјално: Јувентус го претстави новиот спортски директор

Официјално: Јувентус го претстави новиот спортски директор


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓По оставката на Андреа Ањели денес Јувентус и официјално именуваше нов претседател, а тоа e 60-годишниот Џанлука Фераро.

Џанлука Фереро беше кандидсат кој го одреди „Ексор“ и семејството Ањели и контролира 63.8% од акциите на италијанскиот гигант.

„Во месеците кои доаѓаат не чекаат нови предизвици за кои веруваме дека имаме искуство, одлучност и потребната одбрана за сите надлежни казнени, спортски и граѓански институции“, истакна новиот претседател.

На новата управа главната задача ќе биде да ја поправи спортската ситуација во „Старата дама“, но пред загрижувачки се финансиските податоци. Клубот има загуби поголеми од 200 милиони евра и е под истрага поради разни финансиски неправилности што беше и главната причина за заминувањето на претходната управа.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Баерн го предупреди Ноер: Тоа што го направи не му доликува!

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Мануел Ноер си напра…