Дома Фудбал Англија Официјално: Адам Лалана има нов клуб

Официјално: Адам Лалана има нов клуб

Поранешниот играч на Ливерпул останува во Англија, но нема повеќе да носи црвен дрес.

На Лалана му истече договорот со Црвените и беше јасно дека ќе го напушти шампионот, а брзо стигна и веста дека кариерата ќе ја продолжи во Брајтон.

Тренерот на овој тим Грем Потер вечерва со пофални зборови зборуваше за новото и звучно засилување.

„Нема никаков сомнеж за квалитетот на Адам. Играше на највисоко ниво, и за клубот и за земјата, и постигна многу. Покрај техничките квалитети, има богато искуство и човечки квалитети.“ – изјави Потер.

Лалана потпиша договор на три години и нема сомнение дека ќе биде големо засилување за Брајтон.

Тој претходните шест години ги помина во Ливерпул, а пред тоа беше член на Саутемптон. За англиската репрезентација запиша 34 настапи и постигна три погодоци.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Халанд не може да поверува каква “ѕверка” тренира во Дортмунд

Напаѓачот на Борусија Дортмунд, Халанд имаше само пофални зборови за младиот фудбалер на о…