Дома Фудбал Англија На „Емирати“ оваа година и тоа како се почустува неиграњето во ЛШ

На „Емирати“ оваа година и тоа како се почустува неиграњето во ЛШ

venger

Профитот е неспоредливо помал, дознава „Телеграф“.

Последица од неиграњето на Арсенал во Лигата на шампионите за прв пат после неколку години е дури 60% помал профит отколку што тоа беше случај во претходните неколку години ова време.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


„Телеграф“ денес пренесува податок, дека профитот на Арсенал оваа година изнесува 12.6 милиони фунти, додека минатата година истиот изнесувал 25.1 милиони фунти.

Во анализата на „Телеграф“ се наведува дека управата била свесна што со себе носи неиграњето во најелитното фудбалско натпреварувае и дека токму поради тоа Венгер морал да ги продаде Чемберлејн, Шчесни, Габриел и Гибс во текот на летото.

Меѓутоа, разлика во т.н „оперативниот“ профит била поголема од очекуваното во месеците кои следеле, па токму тоа било причината поради која Арсенал бил повеќе активен во зимскиот преоден рок, отколку што тоа е вообичаено.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Јунајтед избегна срам, па се пласира во финалето на ФА

Манчестер Јунајтед на драматичен начин после изведување на пенали го елининира Ковентри и …