Дома Останати Кошарка На денешен ден светот остана без големиот Коби Брајант

На денешен ден светот остана без големиот Коби Брајант

Пред четири години на денешен ден целиот свет беше во шок од трагичната вест за смртта на славниот Коби Брајант, еден од најголемите кошаркари, но и спортисти воопшто.

Брајант животот го загуби во пад на приватниот хеликоптер во кој беа уште осум лица меѓу кои и неговата ќерка Џана.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Со Брајант во хеликоптерот кој патува кон академијата „Мамба“ која е во близина на Лос Анџелес беа уште: Бејзбол тренерот Џон Алтобели, неговата сопруга Кери и ќерката Лиса, кошаркатскиот тренер Кристина Маузер, младата кошаркарка Пјетон Честер, нејзината мајка Сара и пилотот Ара Зобајан.

Истрагата покажа дека сите деветмина загинале по ударот на хеликоптерот во тлото и експлозијата. Исто така беше утврдена вина кај пилотот бидејќи летал во облаци иако тоа било забрането.

Коби во својата кариера играше за ЛА Лејкерс и за 20 години поминати во НБА лигата постигна 33.643 поени, освои пет титули, 18 пати беше дел од Ол-стар натпреварот и двапати освојуваше злато со САД на олимписките игри.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Шокантни сцени во Серија А, фудбалер на Рома доби срцев удар

Стоперот на Рома, Еван Ендика на мечот против Удинезе колабираше во моментот кога топката …