Дома Македонски спорт Македонската атлетика постави светски неславен рекорд

Македонската атлетика постави светски неславен рекорд


Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓Денес во Македонија се одржа државното изборно првенство во крос, но за жал на него беше поставен светски неславен рекорд.

На денешното државно изборно првенство во крос беше поставен неславен светски рекорд за одржан крос натпревар со најмалку учесници. Во вкупно шест категории на ”масовниот” старт настапија само тројца младинци и седум дечиња надвор од конкуренција бидејќи се помали од 16 години и немаат право на настап според пропозициите на натпреварот.

Атлетските клубови и атлетичарите го изразија своето незадоволство кон нестручната работа, селективните стандарди и норми кои се применуваат, како и однесувањето и омаложувањето кои го трпат од ”стручните” лица на атлетската федерација.

 

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

MOZZART спонзор на еден од најголемите спортски настани “Охрид Трчат”

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓ По седми пат се одржа “Охрид Трчат”, еден од најзна…