Дома Македонски спорт Карате: Седум златни медали за Македонија на ЕП

Карате: Седум златни медали за Македонија на ЕП

Македонската репрезентација во традиционално карате со 12 медали го завршија настапот на Европското првенство во Крањска Гора, Словенија.


Енрике лажеше? Шпанија го избра Мароко - 17 ден ↓↓↓Репрезентацијата во традиоционално карате во Крањска Гора се закити со седум златни, две сребрени и три бронзени медали.

Дејан Недев, во сениорска конкуренција, освои две златна, во ката и во кумите, Јадранка Недева стана европски шампион во фукуго, а освои и бронзен медал во кумите, додека Матеј Ангеловски се закити со среброво кого-кумите.

Во младинска конкуренција, Ивона Лаушевиќ го освои третото место во кого-кумите, а со злато се закити женскиот ката-тим. Берта Милевска освои бронза во кого-кумите, додека во кадетска конкуренција блескаше Мила Саздова која освои три златни медали, во ката, фукуго и во кумите.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Македонците од „BLUEJAYS“ вечерва играат на Светското првенство во Бали!

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Во Бали, Индонез…