Дома Фудбал Италија Италијанците збунети: Зошто Инзаги се одлучи Санчез да шутира пенал?

Италијанците збунети: Зошто Инзаги се одлучи Санчез да шутира пенал?

Фудбалерите на Интер беа елиминирани во осминафиналето од Лигата на шампионите од Атлетико Мадрид.

„Нероаѕурите“ по слабото изведување на пенали беа поразени од Атлетико Мадрид, а денеска во Италија се занимаваат со одлуката на Симоне Инзаги, Алексис Санчез да биде еден од изведувачите.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


За Интер покрај Санчез на белата точка застанаа: Чалханоглу, Класен, Ачерби и Лаутаро Мартинез. Тројца од нив (Санчез, Лаутаро и Класен) не реализираа. .

Дискутабилен е изборот на Санчез, бидејќи Чилеанецот е лош изведувач на пенали, што јасно покажува и статистиката.

Искусниот 35-годишен фудбалер во кариерата изведе 21 пенал, а погоди само 10, односно помалку од половина. Санчез до лани имаше катастрофални 4/13, но во последната година го подобри учинокот и реализираше 6/7 од последните пенали, пред оној од вчерашниот натпревар.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Во Реал Мадрид немаат дилеми кој ќе биде капитен по Начо

Шпанскиот фудбалер Начо Фернандез вчера прифатил двегодишна соработка од Ал Кадсија и таму…